הרטבת לילה

הרטבת לילה אצל ילדים

כל הורה לילד קטן יודע, שאחד הדברים הקשים והמסובכים ביותר שיש זה לגמול את הילד מחיתול. להביא אותו לכדי מצב בו הוא יודע מתי הוא צריך ללכת לשירותים ולא להתבייש ללכת לבד או לבקש מההורה שייקח אותו לשם.

בדרך כלל ילדים נגמלים מחיתולים בגיל 5, לעיתים הם עוד קודם לכן. בכל מקרה, גם אחרי שהם נגמלים מחיתולים זה עדיין לא אומר שהם יפסיקו להרטיב בלילה. לעיתים ההרטבות נמשכות גם אחרי גיל שש-שבע.

נהוג לקשר הרטבות לילה של ילדים לשני מאפיינים עיקריים, הראשון, מאפיין של הרטבת לילה כתוצאה מחוסר שליטה על שלפוחית השתן. מאחר והילד עדיין לא סיים את תהליך ההתפתחות שלו, זה אך טבעי שהוא יגיע לכדי מצב בו הוא לא ישלוט עדיין בשלפוחית וכתוצאה מכך הוא ירטיב את המיטה בלילה.

המאפיין השני נובע מסיבות נפשיות. מתח, חרדה, עייפות., פחד. מקרים קלאסיים הם הרטבות לילה לפני ימים ראשונים בגן או בבית הספר, הרטבות לילה לפני אירועים גדולים, וכן ילדים רבים מרטיבים במיטה, לא פעם, כתוצאה מדברים רעשים שהם עשו, מפחד ממה שההורים עשו להם.

כעת עולה השאלה כיצד מתמודדים עם המאפיין השני, שכן עם המאפיין הראשון אפשר להתמודד עם הזמן, אפשר להתמודד באמצעות שיטות שונות שפותחו במהלך השנים במטרה למנוע הרטבות לילה. לעומת זאת ההיבט הנפשי הוא קצת יותר מסובך.

כיצד מטפלים בהרטבות לילה מבחינה נפשית?

הדרך העיקרית היא שיחות עם הילד. אלו יכולות להיות שיחות של ההורים וכן שיחות של גורמים מקצועיים. במהלך השיחות, הילד צריך להבין שמה שהוא עושה זה לא דבר רע או באשמתו, אך עליו להפסיק זאת. אסור לגרום לילד להרגיש חלש, מסכן או כל דבר אחר שיפגע בביטחון העצמי שלו. נקודה נוספת חשובה היא לדבר עם הילד בשביל שיבין שבשלב מסוים התהליך הזה עלול לפגוע בו.

מלבד שיחות אישיות, רצוי להקפיד גם על היבטים אחרים, למשל, להקפיד על השתנה לפני השינה, להימנע משתייה לפני השינה, להימנע משתיית משקאות מתוקים או משקאות שיש בהם קפאין ועוד.

רצוי להגיע לפגשה עם איש מקצוע, עם כל הנתונים אודות הבעיה של הילד, כך תוכלו לעזור לו לפתור אותה.