צעצועים ללימוד תינוקות בגיל הרך

לעיתים נדמה לנו כי תינוקות בני יומם אינם מבינים מה מימינם ומה משמאלם ומבחינות רבות, הרי שזה נכון. אולם היות והם עדיין לא הגיעו לבשלותם הסופית, ניתן לעזור להם להגיע לשם על ידי צעצועים, שזו ללא ספק הדרך הכי חווייתית. ישנם צעצועים רבים שהומצאו לצורך לימוד תינוקות בגיל הרך והם נוצרו מתוך מחשבה מרובה. ואכן צעצועים שתוכננו נכון, ומתוך התחשבות במאפיינים של אותו הגיל או שלב ההתפתחות בו התינוק נמצא, אכן מצליחים להשפיע על עולמו של העולל הקטן וללמד אותו דבר חדש מדי יום ביומו.

צעצועים לגיל הרך

שילוב כל החושים

לאחר שתינוקות נולדים הם מתפתחים, כל אחד בקצב שלו, אולם למרות ההבדלים יש להם גם מן המשותף כך שלמעשה תינוקות שונים לחלוטין זה מזה, אך יחד עם זאת נמצאים פחות או יותר על אותה הסקלה, כך שניתן להעריך את התפתחותם ביחס לילדים אחרים בני גילם. כתוצאה מכך, ניתן להתאים צעצועים לגילם ולמידת התפתחותם של תינוקות בגיל הרך באופן שנותן מענה לצרכים שלהם.

תינוקות בני יומם למשל עסוקים בעיקר בפיתוח החושים וכן עולם הגירויים שלהם צריך לתת מענה ללימוד חושי כמו גם לחיבור בין החושים השונים. היות והם אינם רואים למרחק רב בתחילת דרכם ההתפתחותית, נהוג לשים לידם ספרון בעל צורות בצבעים בולטים של שחור, אדום ולבן וכך ללמד אותם להתמקד ולראות יותר טוב. לאחר חוש הראייה מתחילים להתפתח גם חושים אחרים והתינוקות מתנסים במגע ובהכנסה לפה וכך הם לומדים טוב יותר על העולם הסובב אותם. לכן ישנה חשיבות שצעצועים לתינוקות בגילאים האלו יהיה בטיחותיים, גם אם שמים אותם בפה.

מכונית לתינוק

ההתפתחות המוטורית

תוך כדי שהוא גדל, התינוק מתחיל להכיר את גופו וכתוצאה מכך מתחיל להתנסות בביצוע פעילויות מוטוריות יותר מורכבות. אלו השלבים בהם הוא יתחיל לזחול, לשבת ואף לעמוד. כדי לעודד זחילה, קיימים צעצועים רבים ביניהם כדורים אשר מושכים את תשומת ליבו של העולל הקטן ואז מתרחקים ולו נותר לרדוף אחריהם. משחקים נוספים הם משחקי התאמה אשר מלמדים את התינוקות, פשוטו כמשמעו, להתאים בין צורות, וכן מעשירות את עולם המושגים שלהם על ידי כך שחושפות אותם לצבעים, למונחים כמו גדול וקטן, למעלה למטה, קשה ורך ועוד וכך עוזרים להם בעצם לפתח מיומנויות ובו בזמן מעשירים את עולמם בדרכים שונות ומגוונות.