פסיכולוגיה התפתחותית לגיל הרך – ד”ר מוטי משיח

תפקיד ההורות מלווה לא רק בשמחה רבה אלא גם בחששות מרובים. לעתים ההורים חשים כי ילדם אינו מתפתח באותו קצב כיתר בני גילו: אולי הוא מאחר בהתפתחותו המוטורית, אולי הוא עדיין לא התחיל לדבר או שאינו מגיב לפניות אליו. תפקידה של הפסיכולוגיה ההתפתחותית לגיל הרך היא לאבחן מצבים כגון אלו ולעזור במתן כלים להורים ולילד להתמודד עם הקשיים, במידה והם קיימים.

מתי אפשר לגשת לאבחון פסיכולוגיה התפתחותית?

לרוב נהוג לגשת לאבחון במסגרת פסיכולוגיה התפתחותית כבר בתקופת הינקות – בחודשי החיים הראשונים, במידה וההורים או הרופא המטפל חשים בקושי מסוים, בהתפתחות לא תקינה או בעיכוב התפתחותי שהתינוק מגלה. האבחון במסגרת פסיכולוגיה התפתחותית מכסה את תקופת הינקות ועד השנים הראשונות בבית הספר (מגיל 0 ועד גיל 9). במהלך האבחון הפסיכולוגית ההתפתחותית תאסוף מידע מההורים והגננות ובמידת הצורך תקיים תצפית בגן. תהליך האבחון של פסיכולוגיה לגיל הרך מתחיל במפגש עם ההורים הפסיכולוג יבין את תפיסת ההורים והרקע לרצון באבחון. בפגישות האבחון עצמן, של הפסיכולוג עם הילד – יוצגו לילד מגוון מטלות מותאמות גיל כציור, העתקה ובניית דגמים, ומענה לשאלות.

במסגרת האבחון תתרשם הפסיכולוגית ההתפתחותית לא רק מהיכולות הנמדדות של הילד אלא גם מיכולת ההתמדה, קצב העבודה, מוטיבציה, סגנון קוגניטיבי, אופן התמודדות עם קושי ומידת מודעות לקושי של הילד. המטלות מלמדות לא רק על יכולותיו הקוגניטיביות והמוטוריות של הילד אלא גם על עולמו הפנימי והרגשי. אבחון פסיכולוגיה התפתחותית הינו הוליסטי ומתייחס גם לשאלות הנוגעות לדימוי העצמי, לפחדים ורצונות ועל תפיסת הילד את יחסיו עם הדמויות הסובבות אותו.

תפקיד הפסיכולוגיה לגיל הרך

בגיל הרך, עיקר עולמו של הילד הוא עם סביבתו הקרובה: ההורים, הגננות וחבריו לגן. פסיכולוגיה התפתחותית מאפשרת לזהות מצבי קושי ועיכוב התפתחותי בתחומים השונים כמו גם להציע דרכים ושיטות כיצד לסייע לילד להתגבר על קשייו.

במסגרת המעורבות של פסיכולוגיה התפתחותית באבחון או התערבות עשויות להינתן המלצות מסוגים שונים: הפנייה לטיפולים פרה-רפואיים מסוגים שונים, כגון הפנייה לקלינאית תקשורת או לריפוי בעיסוק, הדרכת ההורים בהתמודדות עם הילד בסוגיות שונות העולות בחיי היום יום כגון אכילה ושינה, הדרכה על ידי הפסיכולוגית ההתפתחותית לצוות החינוכי בגן ולצוות הטיפולי כאשר ההורים מסכימים לכך, המלצה על טיפול פסיכולוגי לילד או להתאמת מסגרת חינוכית ייעודית עבורו.

האם פסיכולוגיה התפתחותית עוזרת?

כאשר נבנית תכנית טיפול אישית עבור הילד ובעיותיו, התכנית ממוקדת ומביאה לשיפור ושינוי משמעותי בתפקודו של הילד. קשיים מסוימים כגון קשיי התנהגות או חוסר שקט גורמים גם קשיים להורים שגם הם נעזרים בהמלצות פסיכולוגית התפתחותית לגיל הרך, וכך העזרה אינה רק עבור הילד אלא גם עבור הוריו, אחיו וסביבתו.

סייע בהכנת הכתבה: דוקטור מוטי משיח – מומחה לפסיכיאטריה.