חשיבות שינת התינוק

נולד לכם בן או בת? מזל טוב כדאי שתתכוננו הם ישנים הרבה, במיוחד בחודשים הראשונים. לא פעם אנו שומעים אמהות טריות אורות “וואי, כמה התינוק שלי ישן. האם זה תקין” שאלת כמות שינת התינוק היא שאלה הנשאלת בעיקר בקרב הורים צעירים. החלטנו לעשות סדר בבלאגן, אז אחת ולתמיד כמה זמן התינוק שלך אמור לשון?

דבר ראשון שחשוב שנזכור הוא ששינה טובה חשובה לכל אחד מאיתנו, ללא הבדלי גיל או כל הבדל אחר. כאשר מדובר על שינת תינוקות הדבר חשוב מאד ותורם משמעותית להתפתחותו. התינוק שלך למד לישון עוד בתקופת ההריון. כשהוא היה בבטנך הוא בילה זמן רב בשינה וכך התפתחת לאט לאט.

newborn-659685_1280

שינת התינוק

כולם כבר יודעים ששינה חשובה לתינוקות ותורמת להתפתחות שלהם. בזמן השינה הגוף נח והמוח מעבד כל כל מה שעבר במהלך היום. חוסר שעות שינה יכולה להזיק באופן ישיר לטווח הארוך וכן לטווח הקרוב וכן יכול לגרום לקשיי ריכוז, עייפות, עצבנות, דיכאון, מצבי רוח ומתח. מנגד שינה טובה תתרום ותביא לאישיות נוחה יותר, שליטה ברמת הגלוקוז בדם, פיתוח מוחי וקוגניטיבי ורמת הורמון מאוזן.
שינה של תינוק מהווה מקור כוח לגופו ומאפשרת למוח לגדול ולהתפתח. אם נסתכל על תינוקות שזה עתה נולדו נוכל לראות שהם ישנים הרבה וקצב ההתפתחות שלהם מהיר. כך הם מגיעים להתפתחות חברתית גבוהה, התפתחות מוטורית וכדומה. תהליך זה זהה לתהליך ההתפתחות של העובר בזמן ההריון, כך ב- 9 חודשים בלבד העובר מצליח להתפתח לתינוק שלם מבחינת אבריו, מוחות והדעת שלו.

איך נוכל לשפר את השינה של התינוק?

כל הורה טרי יגיד לכם שהתינוק שלו בוכה כל הלילה והוא היה רוצה לשפר את השינה שלו בעיקר בלילה. ישנם מספר דרכים שיעזרו לכם לשפר את השינה שלו:

  1. הכי חשוב זו שגרה:
    זה נכון שבעולם המבוגרים שיגרה יכולה להיות דבר משעמם אבל אצל תינוקות זה אחרת לגמרי! שגרה חשובה מאד לשינת התינוק וכן חשובה לקיום התא המשפחתי. השגרה גורמת לביטחון אצל התינוק ומשרה תחושה של הגנה, כך הם יודעים מה הדבר הבא שעתיד לבוא אליהם ומשלימים עם זה. השגרה תעזור להורים לזהות מצבים חריגים אצל תינוקם וכן אצל הילד הבוגר יותר.
  2. תציבו גבולות:
    הצבת גבולות הם בסיס עיקרי לשינת התינוק. התינוק לא יכול להרדים את עצמו, ברגע שנציב לו גבול ונגדיר לו זמן שינה הוא לאט לאט ירדם. התינוק רטואה את העולם כמקום גדול, הגבולות שהוריו מציבים לו עוזרים לו לראות את העולם כמקום גדול אך בטוח יותר.
  3. עזרו לו להרדם:
    תינוק לא שולט על מוחו וגופו ולכן קשה לו להרדם. הוא יודע שהוא עייף אך אינו יודע מה לעשות בנידון ולכן הוא מתחיל לבכות. עזרו לתינוק לכם להרדם, שירו לו שיר רגוע, השמיעו לו מוזיקה נעימה, נדנדו אותו ברכות, לטפו אותו בנעימות וכדומה.

לסיכום

אם התינוק שלכם ישן הרבה אין סיבה לדאגה, ככה הוא מתפתח. עם זאת חשוב לבדוק שרואים נשימות. תינוקות שישנים מתפתחים ולאט לאט מתחזקים – תנו להם לישון ואל תפריעו.