החורף הגיע- כיצד תגנו על היקר לכם מכל?

תקופת החורף היא אחת מהעונות הבעייתיות ביותר מבחינת מחלות הן למבוגרים והן לילדים. עיקר הבעיה וההסתבכויות מבחינה זו, היא אצל תינוקות, פעוטות וקשישים. כאמור, במקרים של חולי אין מנוס אלא מלבקר אצל הרופא ולקחת תרופות, אבל בתחום המניעה יש לא מעט מה לעשות ובעיקר זה תלוי במה אוכלים.

לתינוקות – חלב אם או תמ”ל מועשר

נתחיל בסדר כרונולוגי עם קבוצת הגיל הצעירה ביותר- תינוקות. היות ולאוכלוסיה זו מערכת חיסונית שכמעט ואינה קיימת, תינוקות הם הרגישים ביותר בכל מה שקשור לוירוסים, חיידקים ושאר מרעין בישין. כיצד בכל זאת מחזקים את המערכת החיסונית שלהם? ראשית כל, הוכח כי לתינוקות יונקים, הרבה יותר נוגדנים ומערכת חיסונית מפותחת, לעומת תינוקות הניזונים מתחליפי חלב. זאת בשל העובדה כי מרכיבים מן המערכת החיסונית עוברים דרך חלב האם לתינוק היונק. במקרה שיש בעית הנקה ואין מנוס אלא מלתת תמ”ל, רצוי לחפש אוכל לתינוקות המועשר בתוספת של מרכיבים פרוביוטיים. אלו אמורים לתת למערכת החיסונית של הקטנטנים הללו, חיזוק נוסף.

מעבר לאוכל, היות ולתינוקות יש נטייה להדבקות מהירה בשלל מחלות, רצוי ואף חשוב לשטוף ידיים לאחר כל החלפת חיתול, לפני כל האכלה של התינוק וכמובן אם אתם עצמכם התקררתם, להקפיד להשתעל למרפק כאשר נמצאים בסביבת התינוק. כמו כן, לאחר כל קינוח אף חשוב לשטוף ידיים ואף לחטא אותן היטב.

פעוטות – אוכל מונע ואוכל מקל 

לפעוטות אשר כבר אוכלים אוכל מוצק, או תינוקות שכבר אוכלים מחיות מומלץ לתת אוכל אשר נחשב כאוכל מניעתי ומחזק את המערכת החיסונית. בין המאכלים ניתן למנות פירות הדר, גזר וגם גמבות ועגבניות. אלו הם סוגי מאכלים אשר עשירים בנוגדי חמצון שונים וחומרים נוספים שעושים טוב לגוף ולמערכת החיסונית. לתינוקות אשר ניזונים רק ממחיות מומלץ לערבב מספר סוגי ירקות ופירות יחד. לגבי תינוקות האוכלים אוכל מוצק ניתן לתת את הרכיבים בנפרד לאורך ימות השבוע בכל ארוחה.

ומה אם הפעוט כבר חלה? מרק עוף היא תרופת סבתא ידועה שגם מאוד עוזרת במקרים של התקררות ובייחוד כאבי גרון או גודש. מומלץ להגיש לפעוט מרק זה, כמובן מסונן היטב בטרם ההגשה. עוד דבר שחשוב לזכור, הוא שכפי שלנו- המבוגרים, אין תאבון כאשר אנו חולים כל גם אצל הילדים, התינוקות והפעוטות שלנו. לכן, חשוב שלא לנסות לתת אוכל בכוח ולהצמד יותר לסוגי האוכל שהילד אוהב. האכילה וההתחזקות חשובים יותר בעת מחלה, מאשר הקפדה על התפריט.

ומה לגבי קשישים? 

כאמור טיפול בקשישים ורפואה מונעת אצלם, היא אופרה שונה לחלוטין שבהחלט יש להקדיש לה את הזמן והיריעה ועל כך, במאמר אחר…..