האם הילד שלכם מחונן או “סתם” חכם?

מהו ילד מחונן?

ההגדרה הרשמית של ילד “מחונן”- הוא ילד עם אינטליגנציה גבוהה. את האינטליגנציה מודדים ביחידות IQ. מספר נקודות הIQ, של ילדים מחוננים הם מעל 135. ישנם ילדים הנקראים “מחונני על”, שרמת הIQ שלהם, תעלה על 155 נקודות.

מהם ילדים חכמים?

ישנם ילדים רבים “חכמים”. רמת המשכל שלהם תהיה גבוהה, ותנוע בין 80- 130 IQ. ילדים אלו יהיו תלמידים מצטיינים, אך לא מחוננים. על מנת לזהות בוודאות ילדים מחוננים, יש צורך שיעשו את המבחן המיוחד שמטרתו לאתר מחוננים. ילדים שנרשמו למבחן זה יכולים להתכונן למבחן בעזרת תכניות הכנה למבחני מחוננים המוצעות על ידי גופים ומכונים שונים בארץ.

דוגמא להבדל בין מחונן לחכם: כדי להמחיש את ההבדל בין מחונן לחכם ניתן דוגמא: ילדים חכמים יוכלו להצליח היטב בתחום הייטק כאשר יגדלו. ילד מחונן יוכל להצליח היטב בתחום הייטק, אך אם ימצה את כל כישרונותיו, יוכל לצעוד צעד אחד קדימה, ולפתח אפליקציה, או פטנט שיצעיד את העולם קדימה.

דוגמא נוספת: כדי להמחיש את ההבדל, אנו נשתמש בדוגמא נוספת, הלקוחה מתוך פרשנות חז”ל: חז”ל הגדירו את ההבדל בין “חכם” לבין “נבון”. “חכם”- יודע כיצד להתמודד בחכמה עם מצב נתון. “נבון”- מבין דבר מתוך דבר. כלומר, לפי הגדרת חז”ל, “נבון”- הוא בדרגה גבוהה יותר מחכם, על ידי כך שיודע להבין דבר מתוך דבר. הפרשנים אף נתנו לכך דוגמא: “חכם”- יכול לעסוק בחלפנות כספים ולהצליח, אך ישב חסר מעש כאשר לא יבואו אנשים. לעומת זאת, “נבון”- יחזר על הפתחים, ויחפש לקוחות פוטנציאלים. מכאן, אפשר גם להסיק לימינו, שמחוננים ניחנו ביותר כישרונות מסתם “חכמים”, ואם ינצלו כישרונות אלו, יוכלו להצעיד את העולם קדימה.

מדוע קל לאתר ילד חכם, ויותר קשה לאתר ילדים מחוננים?

ילדים “חכמים”, הם ילדים שלרוב יתנהגו לפי הצורה המקובלת. הילדים המחוננים יישבו יפה בשיעור ויקשיבו. ילדים חכמים, יהיו לפעמים גם מקובלים בחברה. לכן, קל לעיתים לזהות ילד, כילד חכם: ציונים גבוהים, ה”מצטיין של הכיתה”, לעיתים יהיה גם “מלך הכיתה”.

אצל ילדים מחוננים, המציאות יכולה להיות אחרת: תופעת המחוננות, כוללת גם תכונות אופי, שיכולות להקשות על הילד: לילד יהיה יותר אינטליגנציה קוגניטיבית, אך לפעמים יהיה לו פחות מהתחום של אינטליגנציה חברתית. לפעמים, יהיה מצב בו הילד המחונן יהיה בכיתה עם ילדים שרמת הלימודים שלהם נמוכה, ואז הילד ישתעמם בשיעור. לעיתים, דווקא לילדים מחוננים יש הפרעת קשב וריכוז, ואז יהיה יותר קשה לתייג ילדים אלו, כמחוננים.

לכן, צריך לשים לב האם יש לילד צורת חשיבה מיוחדת ושונה מלאחרים, כאשר הילד ניגש לפתור בעיות.

לעמוד הראשי